Leta 2022 je bilo največ dni nad dnevno mejo PM10 (50 µg/m³) v Murski Soboti (postaja MS Cankarjeva): 40. Najčistejši zrak je bil na postaji Iskrba, z letnim povprečjem PM10 10,8 µg/m³. Več kot 35 dni nad mejo, kolikor jih zakon dovoli v enem letu, je imela 1 postaja od 18. Sredina vseh merilnih postaj je bila 20,1 µg/m³, leto prej 20,0 µg/m³: to je približno enako.
Leta so tedenska (ISO): leto ima povprečje, ko ima vsaj 26 tednov s podatki.
Zemljevid leta
- meritev postaje
- model za kraj
- do 15 (smernica SZO)
- do 20 (meja EU od 2030)
- do 30
- do 40 (zdajšnja meja EU)
- nad 40
- ni podatka
Barva je letno povprečje PM10 v µg/m³. Polni krogi so meritve vseh 24 postaj ARSO; večji krog pomeni več dni nad dnevno mejo. Votli krogi so model za 27 krajev (model CAMS, celice okoli 11 km), ocena, ne meritev, zato nimajo dni nad mejo. Dotik ali miška nad krogom pokaže ime in številke.
Vir: Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO); podatki do leta 2025 prek Evropske agencije za okolje (EEA).
Modelska ocena: Open-Meteo (CC BY 4.0), model CAMS (Copernicus).
Najslabši zrak
- Murska Sobota, MS Cankarjeva: 27,5 µg/m³, 40 dni nad mejo
- Celje, CE bolnica: 23,5 µg/m³, 13 dni nad mejo
- Maribor, MB Titova: 22,7 µg/m³, 3 dni nad mejo
- Ptuj: 22,0 µg/m³, 9 dni nad mejo
- Ljubljana, LJ Celovška: 21,8 µg/m³, 10 dni nad mejo
- Ljubljana, LJ Vič: 21,3 µg/m³, 11 dni nad mejo
- Zagorje ob Savi, Zagorje: 21,0 µg/m³, 9 dni nad mejo
- Ljubljana, LJ Bežigrad: 20,9 µg/m³, 10 dni nad mejo
Najčistejši zrak
- Iskrba: 10,8 µg/m³, 0 dni nad mejo
- Maribor, MB Vrbanski: 16,1 µg/m³, 0 dni nad mejo
- Trbovlje: 18,5 µg/m³, 7 dni nad mejo
- Koper: 18,6 µg/m³, 13 dni nad mejo
- Hrastnik: 18,7 µg/m³, 1 dan nad mejo
- Novo mesto: 18,7 µg/m³, 0 dni nad mejo
- Nova Gorica, NG Grčna: 19,4 µg/m³, 10 dni nad mejo
- Kranj: 19,8 µg/m³, 5 dni nad mejo
Postaje po letnem povprečju PM10, iz meritev. Povezava odpre zgodovino kraja.
Vir: Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO); podatki do leta 2025 prek Evropske agencije za okolje (EEA).
Po območjih
Območja so kotline in doline, v katerih kraji dihajo isti zrak, ne upravne regije. Za vsako je letno povprečje PM10 najslabše in najboljše postaje, dnevi nad mejo vseh postaj skupaj in povprečje modela za kraje območja.
| Območje | Postaje, letno povprečje PM10 | Dni nad mejo, meritve | Model, povprečje krajev |
|---|---|---|---|
| Ljubljanska kotlina | najslabša LJ Celovška 21,8, najboljša Kranj 19,8 | 36 skupaj, največ LJ Vič 11 | 18,4 (6 krajev) |
| Zasavje | najslabša Zagorje 21,0, najboljša Trbovlje 18,5 | 17 skupaj, največ Zagorje 9 | 17,1 (1 kraj) |
| Celjska kotlina in Savinjska dolina | CE bolnica 23,5 | 13 skupaj, največ CE bolnica 13 | 17,8 (1 kraj) |
| Šaleška in Mežiška dolina | ni meritve | ni štetja | 16,5 (2 krajev) |
| Dravsko in Ptujsko polje | najslabša MB Titova 22,7, najboljša MB Vrbanski 16,1 | 12 skupaj, največ Ptuj 9 | 17,5 (2 krajev) |
| Pomurje | najslabša MS Cankarjeva 27,5, najboljša MS Rakičan 20,9 | 50 skupaj, največ MS Cankarjeva 40 | 15,7 (1 kraj) |
| Dolenjska in Bela krajina | najslabša Novo mesto 18,7, najboljša Iskrba 10,8 | 0 skupaj, največ Novo mesto 0 | 15,6 (2 krajev) |
| Goriška in Vipavska dolina | NG Grčna 19,4 | 10 (NG Grčna) | 13,3 (5 krajev) |
| Notranjska in Kras | ni meritve | ni štetja | 12,0 (1 kraj) |
| Obala | Koper 18,6 | 13 (Koper) | 14,6 (1 kraj) |
| Gorenjska in gore | ni meritve | ni štetja | 13,3 (5 krajev) |
Dneve nad mejo štejemo samo iz meritev, nikoli iz modela.
Vir: Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO); podatki do leta 2025 prek Evropske agencije za okolje (EEA).
Modelska ocena: Open-Meteo (CC BY 4.0), model CAMS (Copernicus).
Vsi kraji
Vsaka vrstica je ena merilna postaja, vsaka celica eno leto, številka v njej je letno povprečje PM10 v µg/m³. En pogled pove, kje se je zrak izboljšal in kje ne. Siva celica pomeni premalo podatkov, ne čistega zraka.
- do 15 (smernica SZO)
- do 20 (meja EU od 2030)
- do 30
- do 40 (zdajšnja meja EU)
- nad 40
- ni podatka
Ljubljanska kotlina
Zasavje
Celjska kotlina in Savinjska dolina
Šaleška in Mežiška dolina
Dravsko in Ptujsko polje
Pomurje
Dolenjska in Bela krajina
Goriška in Vipavska dolina
Notranjska in Kras
Obala
Gorenjska in gore
Štiri postaje (Brezje pri Grosupljem, IB Gregorčičeva, Črna na Koroškem in Črnomelj Loka) imajo zgodovino šele od arhiva te strani. Podatki do leta 2025 so preverjeni, leto 2026 še ni.
Vir: Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO); podatki do leta 2025 prek Evropske agencije za okolje (EEA).
Druga leta in sezone
leto 2021 · leto 2023 · kurilna sezona 2021/22 · kurilna sezona 2022/23. Vsa obdobja na enem mestu: kakovost zraka v Sloveniji skozi leta.
Vsa leta, kurilne sezone in ure enega dne na enem zemljevidu, ki ga lahko predvajate: zemljevid kakovosti zraka skozi čas.
Po letih: 2026 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013
Po kurilnih sezonah (oktober do marec): 2026/27 2025/26 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21 2019/20 2018/19 2017/18 2016/17 2015/16 2014/15 2013/14
Povezave in podatki
Kaj je v zraku zdaj: kakovost zraka v Sloveniji.
- Kakovost zraka v Sloveniji skozi leta – Kje je bil zrak najslabši in kje najčistejši, po letih in kurilnih sezonah od 2013.
Podatki v obliki JSON za vse kraje: /api/air/history?years=13&by=year (po letih) in /api/air/history?years=13&by=winter (po kurilnih sezonah).